BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Dieta pomocna w łagodzeniu objawów IBS

Problem

IBS (Irritable Bowel Syndrome) znany szerzej jako zespół jelita drażliwego jest chorobą czynnościową. Znaczy to tyle, iż nie stwierdzono na razie żadnej przyczyny biologicznej (czynnik, zmiany w budowie układu i tkanek), IBS definiowane jest jako zaburzenie funkcjonowania układu jelitowego.

Objawy

Objawia się jako częste występowanie bólów brzucha po spożyciu posiłków, często towarzyszą temu wzdęcia. Dochodzi do zaburzeń w częstotliwości oddawania stolca, wahania mogą występować od dwóch, trzech razy dziennie, do dwóch trzech razy na tydzień. IBS często uniemożliwia chorującym pacjentom normalne życie, jest przyczyną stresu i dyskomfortu.

IBS_dieta

Objawy, podobne podczas kilku innych schorzeń oraz sam charakter choroby (funkcjonalna) sprawia, że często staje się problemem zdiagnozowanie IBS w konkretnym przypadku. Wielu pacjentów, jak i ich lekarzy żyje w nieświadomości, iż mogą chorować na tego typu schorzenie. Najnowsze badania dowodzą, że na IBS może cierpieć sporo ponad 25% społeczeństwa. Mimo wszystko warto powiedzieć, że chorobę diagnozuje tylko i wyłącznie lekarz, najpierw zlecając rozszerzone badania i wykluczając inne schodzenia jak chociażby dysbakteriozę.

Leczenie

Jak wygląda leczenie IBS? Obecnie nie znamy żadnego skutecznego farmaceutyka w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Lekarze podkreślają duża wagę odpowiedniej diety oraz eliminacji stresu w łagodzeniu objawów tej choroby.

Jest to bardzo ważne stwierdzenie, nawet odpowiednia dieta, nie rozwiązuje problemu – nie eliminuje go, jedynie łagodzi objawy choroby. Jest jednak bardzo ważnym elementem leczenia IBS.

Dieta, sugestie, zagrożenia, konsultacja

Dieta polega głównie na eliminacji ciężkostrawnych pokarmów, jak również tych powodujących w potocznym mniemaniu wzdęcia. Jest to oczywiście w pewnym stopniu maskowanie problemu, Należy wtedy wprowadzić odpowiednią suplementacje szczególnie w składniki, które wyeliminowaliśmy w postaci pokarmów (orzechy, kapusta kiszona, rośliny strączkowe, czerwone mięso).

Czego jeszcze powinniśmy unikać? Przede wszystkim tłuszczu w nadmiarze, który powoduje skurcze jelit. Dla pacjentów z IBS będą one jeszcze bardziej intensywne. Zatem unikamy smażonych mięs, pełnotłustego mięsa. Nie eliminujemy pokarmów od razu na zasadzie postanowienia. Jak pisaliśmy wcześniej eliminacja sporej ilości pokarmów bogatych w tłuszcz wiążę się również z wyeliminowaniem pewnych soli mineralnych, witamin i aminokwasów dostępnych tylko i wyłącznie w tego typu potrawach. Zatem w początkowej fazie, powinniśmy obserwować, co wzmaga niekorzystne objawy i w pierwszej kolejności wykluczać właśnie te produkty. Następnie powinniśmy skonsultować się lekarzem, wykonywać okresowe badania krwi oraz skonsultować z lekarzem właściwą suplementację w wyniku wykluczenia danej grupy pokarmów.

Ważną rolę stanowi, oprócz samego typu spożywanych pokarmów, jego ilość i częstotliwość przyjmowania. Powinniśmy zjadać mniejsze ilość pokarmów, ale częściej. Powinno to w znacznym stopniu odciążyć nasze jelita.

Błonnik ma również kluczowe znaczenie podczas stosowania diety łagodzącej objawy IBS. Duże ilości bogatych w błonnik pokarmów, jak pieczywo pełnoziarniste, surowe, zielone warzywa, kasze i otręby pomogą uregulować nam częstotliwość wypróżniania i sprawią, że sama czynność nie będzie przysparzała nam stresu oraz dodatkowego bólu.

Jeśli chodzi o pokarmy jakie powinniśmy spożywać podczas leczenia zespołu jelita drażliwego są to na pewno spore ilości surowych i gotowanych warzyw. Stawiamy na pożywienie maksymalnie nieprzetworzone, bez dodatków cukru i substancji chemicznych. Oprócz wspomnianego już błonnika powinniśmy też postawić na produktu bogate w probiotyki. Tutaj powinniśmy przetestować, które produkty nie będą powodowały wzdęć. Czy okaże się lepsze dla nas mleko zsiadłe i kefiry, czy dostępne w sklepach jogurty probiotyczne.

Pamiętajmy, że dieta nie może opierać się na ogólnych założeniach w przypadku IBS. Musimy konsultować ją z lekarzem, który monitorując wyniki naszych badań powinien wprowadzać odpowiednie zmiany. Pamiętajmy, że IBS jest chorobą, zatem dieta, jako element leczenia, podlega tutaj konsultacji lekarskiej.

Tagi: , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus