BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Dieta pomocna w rzuceniu palenia – nie przytyjesz!

Poważną obawą większości osób, które starają się rzucić palenie, jest wzrost wagi po odstawieniu nikotyny. Samo rzucenie palenie wymaga od nas sporej determinacji i sumienności. Warto pomyśleć w jaki sposób możemy pomóc sobie w tym procesie stosując odpowiednią dietę.

rzucanie_palenia

Po odstawieniu papierosów, nasz organizm pełen jest niepotrzebnych i często groźnych dla zdrowia substancji. Sam brak nikotyny zwalnia metabolizm naszego organizmu co jest najczęstszą przyczyną przybrania na wadze. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być zatem dieta zarówno oczyszczająca, jak również podnosząca intensywność procesów metabolicznych jakie odbywają się w naszym organizmie.

Mimo wszystko często tyjemy po odstawieniu papierosów nie tylko dlatego, że procesy metaboliczne zachodzą nieco wolniej, lecz dlatego, że zaczynamy spożywać większe ilości pokarmów. Po siedemdziesięciu dwóch godzinach od odstawienia papierosów, zaczynamy w bardziej intensywny sposób odczuwać smaki i zapachy, przez to jedzenie smakuje nam bardziej. Często rekompensujemy sobie brak papierosa za pomocą drobnych słodkości, ciasta, cukierków lub tabliczki czekolady. Wszystko to skutkuje wzrostem wagi, która wystąpi w pewnej perfektywnie czasu.

Taki efekt może być spowodowany zatem zarówno czynnikami fizjologicznymi jak i psychologicznymi. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli chcesz zmniejszyć głód nikotynowy – nie sięgaj po słodycze, zjedz jakieś owoce, lub słodkie warzywo, np. marchew. Warto spożywać duże ilości płynów, szczególnie wody mineralnej, pozwoli to wypełnić nasz żołądek zmniejszając łaknienie, oraz nawilży wysuszoną przez palenie skórę. Zamiast kawy, która bardzo często kojarzy się z sięgnięciem po papierosa, wypróbuj całą gamę owocowych herbat. Jeśli brakuje się efektu pobudzenia, zastąp kawę napojem zwanym Yerba Mate. Mate serwuje nam sporą dawkę kofeiny, aczkolwiek nie kojarzy się bezpośrednio z faktem zapalenia papierosa. Co więcej mate spożywa się w specjalnych czarkach wykonanych z pigwy, a pijemy ją przez metalową słomką zakończoną sitkiem (uniemożliwia to dostanie się fusów do wnętrza słomki). Słomka może w psychologiczny sposób stać się substytutem palonego papierosa.

mate

Zalety zerwania z nałogiem nikotynowym są bezdyskusyjne, Przyrost naszej wagi jest skutkiem ubocznym, ale jak widać i z tym można sobie poradzić, co więcej w skuteczny sposób wspomagając naszą wstrzemięźliwość przed zapaleniem. Pieniądze, które uda się zaoszczędzić po rzuceniu palenia, zawsze można przeznaczyć na siłownie, basen, dodatkową suplementację np. L-karnityną lub po prostu na drobne przyjemności jak masaż lub SPA.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus