BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Dieta zapobiega uzależnieniu od papierosów?

W społeczeństwie został ukuty potoczny pogląd na temat związku nałogu nikotynowego a nadwagą. Wielu ludzi uważa, że paląc papierosy, zdecydowanie rzadziej może mieć problem z nadwagą, właściwie uważa, że bardzo ciężko przybrać na wadze jeśli przyjmujemy duże dawki nikotyny. Po części jest to prawda, ponieważ nikotyna w pewnym stopniu przyspiesza metabolizm.

kobieta_a_papierosy

Palenie również zmniejsza poczucie głodu. Często jednak bywa to złudne i prowadzi do poważnych zagrożeń. Uzależnieni wybierając pomiędzy papierosem, a posiłkiem np. podczas przerwy w pracy – wybiorą właśnie papierosa. Między innymi takie zachowania prowadzą później do ogólnego wniosku, że palenie podkręca na tyle metabolizm, że nie grozi nam problem nadwagi. Często właśnie jest to wynikiem rezygnacji z posiłku, niż podwyższonego przez nikotynę metabolizmu.

Problem powiązania nałogu tytoniowego z nadwagą nie jest tak oczywisty jak mogłoby się to wydawać, Nowe światło na problem rzuciły najnowsze badania przeprowadzone przez Cancer Research Campaign na grupie kilku tysięcy młodych kobiet z Kanady i Wielkiej Brytanii.

Naukowcy stwierdzili związek między ilością wypalanych papierosów i intensywnością nałogów. Prawidłowość pokazała, iż kobiety, których dieta w okresie nastoletnim była bardzo obfita w tłuszcze, częściej sięgały po papierosy w wieku dojrzałem. Prowadzi to do wniosku, że być może nie mogąc sobie poradzić z problemem nadwagi w młodości, popadały w nałóg nikotynowy.

Nawiązując do badań, możemy stwierdzić, iż odpowiednia dieta, wzbogacona w aktywność fizyczną w okresie młodzieńczym, może ustrzec nas przed paleniem papierosów w przyszłości – ma zatem charakter prewencyjny. Taka dieta może okazać się naprawdę ważnym czynnikiem zapobiegającym paleniu.

Dla kobiet, które nie poradziły sobie z problem nadwagi, papierosy stały się sposobem na odchudzenie. Niemal co druga kobieta w Londynie, zapytana o powód palenia, podaje chęć pozbycia się dodatkowych kilogramów lub utrzymanie obecnej wagi.

To bardzo smutne, że tak groźny nałóg staje się “lekiem” na problem nadwagi. Interpretując badania Cancer Research Campaign widzimy, że relacja powinna być skierowana w przeciwnym kierunku. Dbając dietę już w okresie pokwitania, możemy ustrzec, nie tylko problemu nadwagi, ale również nałogu nikotynowego.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus