BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Głód a apetyt

Człowiek je, gdy odczuwa taką potrzebę, to naturalna reakcja organizmu na głód. Jednak wiele osób nie rozróżnia sygnałów, jakie daje mu jego organizm, a przez to nie dostrzega różnicy między głodem a apetytem.
Głód jest fizjologiczną potrzebą organizmu, apetyt zaś to psychologiczne zapotrzebowanie na jedzenie. Okazuje się, że to przez nadmierny apetyt ludzie tyją, ponieważ zjadają za dużo niepotrzebnych kalorii. Wydaje się, że nadmierny apetyt może zaspokajać różne potrzeby i wyrażać różne stany psychiczne.

apteyt_na_slodycze

Może być zarazem oznaką sukcesu życiowego, czyli myślenia w stylu: stać mnie na dobre jedzenie, jak i likwidować uczucie depresji, złości, a nawet nudy. Trudno jest powiedzieć, czy wymienione zachowania są przyczyną otyłości, jednak bez wątpienia jest to błędne koło. Ludzie, którzy pragną się odchudzić rezygnują z najważniejszego posiłku w trakcie dnia, czyli ze śniadania. Często zdarza się tak, że objadają się później po południu i wieczorem. A przecież wystarczy jedynie dobrze rozłożyć posiłki, by zaspokoić naturalne potrzeby swojego organizmu. Nie trzeba rezygnować z jedzenia i przyjemności, jakie ono daje. Niestety pokarmy, które proponuje większość diet są nieapetyczne, monotonne, a przede wszystkim niskokaloryczne, przez co osoby odchudzające się ciągle myślą o smacznym jedzeniu, denerwują się, że muszą z niego rezygnować, niekiedy wpadają nawet z tego powodu w depresję. W ten sposób łatwo wpaść w jedzeniową obsesję, dotyczącą nieustannego liczenia kalorii. Rzadko kto, wytrzymuje reżim niskokalorycznej diety. Dlatego osoby pragnące się odchudzić mają często niską samoocenę i czują się niepewnie, z drugiej strony mogą się też stać apodyktyczne i udawać, że są silne. Problemem jest też stres, na który narażone są osoby odchudzające się. Osoby szczupłe, kiedy czują zdenerwowanie raczej tracą apetyt, prędzej nie mogą nic przełknąć, sięgają na przykład po papierosy. Osoby otyłe znowuż odwrotnie. Mają nadzieję, że jedzenie ich uspokoi, jedząc poczują się bezpieczni. Takie zachowanie sprawia, że nie mogą się oni powstrzymać od jedzenia.
Przed rozpoczęciem odchudzania albo stosowania diety, każdy powinien się zapoznać z pojęciem głodu i apetytu. Organizm wysyła człowiekowi sygnały, kiedy powinno się dostarczyć mu odpowiednią ilość kalorii do prawidłowego funkcjonowania. Wtedy nie będą pojawiać się wyrzuty sumienia odnośnie jedzenia, tylko przyjemność z powodu spożywanych posiłków.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus