BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Problemy dotyczące osób, które stosują rygorystyczne diety

Dieta to poważny wysiłek nie tylko dla organizmu, ale także dla ludzkiej psychiki. Jak w tym czasie czuje się ludzkie ciało i ludzki umysł?

tabletki_na_odchudzanie
Przede wszystkim już rozpoczynając ścisłą dietę, osoba, która się na coś takiego decyduje czuje, że coś jest nie tak z jej ciałem. Nie jest pewna siebie i swojej wartości, ponieważ nie wygląda tak jak w kolorowych czasopismach lub popularnych programach w telewizji. Pojawiają się pytania: czemu nie potrafię jeść właściwie? Czemu inni mają idealną figurę? Stosując dietę człowiek poddaje się presji otoczenia oraz pozwala innym decydować o własnym ciele i tym, co to ciało ma jeść, czyli nie dokonuje własnych wyborów żywieniowych, tylko zaczyna stosować dietę narzuconą przez kogoś innego, „mądrzejszego” od siebie. W takiej ścisłej diecie właściwie każdy posiłek jest dokładnie zaplanowany, nie ma tutaj mowy o żadnej spontaniczności oraz o spełnianiu nawet drobnych zachcianek, przez co osoba stosująca dietę od razu czuje się nieszczęśliwa. Dodatkowo jej myśli ciągle krążą wokół jedzenia, między innymi dlatego, że nie można pozwolić sobie na spełnianie zachcianek, w ten sposób rodzi się też pewien bunt. Często zdarza się tak, że zakazuje się sobie wszystkiego, zaś podczas dramatycznej chwili głodu sięga się po coś małego i pęka determinacja, człowiek wpada w trans niepohamowanego jedzenia i w ten sposób dieta zostaje zupełnie przerwana. W takim momencie pojawiają się dodatkowo wyrzuty sumienia, że ktoś ma słaby charakter, nie ma silnej woli i nigdy nie uda mu się schudną do upragnionej wagi. Sytuacja powtarza się za każdym razem, jak pojawi się jakaś nowa dieta cud lub nowy, modny sposób na odchudzanie. Im więcej niepowodzeń, tym wzrasta nienawiść do własnej osoby. Wtedy też zaczyna się sięgać po specjalne środki odchudzające, często tabletki sprzedawane bez recepty. Niestety mogą one zaszkodzić organizmowi, a w najlepszym wypadku schudnie się parę kilo, ale straci się kontrolę nad własnym życiem, ponieważ po odstawieniu tabletek najczęściej wraca się do poprzedniej wagi. Pozostaje więc dalsze stosowanie tabletek, czyli tak zwane błędne koło.
Nieskuteczność wszystkich stosowanych metod to efekt błędnego założenia, że aby schudnąć trzeba stosować dietę. A przecież wystarczy czasami mniej zjeść lub dołączyć do codziennego jadłospisu zdrowsze produkty. Dodatkowo osoby, które się odchudzaj traktują jedzenie jak wroga, a przecież jedzenie nie tylko jest potrzebne, ale i niezbędne do życia.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus