BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Zaparcia – co zrobić?

Zaparcia to częsty to problem podczas stosowania diety, ograniczania racji żywnościowych oraz podczas drastycznego odchudzania. Oprócz wzbogacenia diety w błonnik, możemy wprowadzić do naszej diety kilka innych dobrych zwyczajów.

Fresh green herbs, isolated over white

Jednym z nich jest spożywania przed snem oraz rano ciepłej wody z niesłodzonym sokiem żurawinowym. Dobrym rozwiązaniem będzie również woda z cytryną – nie mylić ze słodzoną aspartamem cytrynową wodą mineralną dostępną w sklepach. Chodzi nam o dużą szklankę ciepłej wody z wkrojonymi ćwiartkami cytryny.

Jeśli nie zależy nam tak bardzo na ograniczeniu spożycia węglowodanów, dobrym rozwiązaniem jest również ciepła woda z miodem. Napój powinniśmy również spożywać przed snem, jak i po przebudzeniu.

Jeśli stosujemy dietę białkową, lub różne jej odmiany, powinniśmy dodawać do kefirów, twarogów otręby lub mieszankę ziaren. Zawsze to pomoże wzbogacić nasze posiłki w dodatkowe ilości błonnika.

Nie od dziś wiadomo, że zbawienny wpływ na nasz żołądek oraz cały układ pokarmowy ma siemię lniane. Możemy dodawać zmielone ziarno do potraw – zupełnie jak przyprawę, lub spożywać wywar – herbatkę z siemienia lnianego. Bardzo łatwo ją dostać we wszelkiego rodzaju sklepach zielarskich. Sam olej lniany będzie równie dobrym rozwiązaniem. Możemy dodawać go do potraw i sałatek. Dodatek lnianego oleju jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż tłuszcz spożywany w mleku lub mięsie – który nie jest wskazany w dietach przeciwzaparciowych.

ziarno_garsc

Kolejnym ziarnem, które jest mocno niedoceniane w profilaktyce zaparć są sproszkowane łuski z nasion babki płesznika. Działa delikatnie przeczyszczająco, co więcej, babka wpływa bardzo dobrze na rozwój flory jelitowej, ma zatem poniekąd działanie probiotyczne. Babka jest mało znana w Polsce, właśnie z uwagi na powszechność siemienia lnianego, które jest chętniej stosowane w tego typu dolegliwościach.

Staraliśmy się opisać metody możliwie najmniej drastyczne i przede wszystkim bezpieczne. Bezpieczny sposób leczenie zaparć polega głównie na stosowaniu łagodnych preparatów przez dłuższy czas. Organizm jest przyzwyczajany do danego typu diety, reaguje powoli, acz efektywnie. W taki sposób możemy pozbyć się problemu zaparć w bardziej stały i bezpieczny sposób, niż stosowanie agresywnych i doraźnych leków przeczyszczających.

Przeczytaj nasz poprzedni artykuł, w którym szerzej omawiamy stosowanie błonnika.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus