BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Prawdy i mity dotyczące spożywania mleka

Istnieje wiele mitów dotyczących spożywania nabiału. Ludzie przeważnie nie wiedzą już, co jest prawdą, a co nie. Często pojawiają się pytania, jak na przykład: czy mleko UHT jest bezwartościowe? Czy mleko light jest zdrowsze od tłustego mleka? Czy dorośli ludzie powinni pić mleko? Warto zastanowić się nad tymi pytaniami.

mleko
Mleko UHT od mleka pasteryzowanego różni się smakiem. Ogrzewane jest ono w temperaturze stu trzydziestu pięciu stopni Celsjusza i dzięki temu nie psuje się tak szybko, jak zwykłe mleko. Okazuje się, że oba rodzaje mleka zawierają taką samą ilość wapnia. Jednak mleko UHT jest uboższe o kilka procent witaminy z grupy B, a także witaminy C i kwasu foliowego, ale to nie oznacza, że jest bezwartościowe. Ludzie potrzebują codziennej dawki wapnia, dlatego powinno się wypijać dwie szklanki mleka, jogurtu, maślanki czy kefiru. Jest to również dowodem na to, że dorośli powinni pić mleko, ale tak naprawdę tylko niektórzy. Część osób cierpi na alergię na białka mleka, inne nie tolerują laktozy, czyli cukru zawartego w nabiale. Poza tym po czterdziestym roku życia u aż dwudziestu pięciu procent ludności nie działa enzym, który jest odpowiedzialny za trawienie tego cukru. Dlatego takie osoby słusznie twierdzą, że źle czują się po spożyciu zbyt dużej ilości nabiału. Powinny one zaprzestać picia mleka w ogóle. Jeśli nie chcą one rezygnować ze smaku mleka, mogą kupować w sklepach mleko sojowe, lub mleko o obniżonej ilości laktozy. Na szczęście wspomnianego cukru nie ma w żółtym serze, dlatego wszyscy bez obaw mogą jeść ten produkt (chyba, że ktoś ma zbyt wysoki cholesterol). Odnośnie mleka light i mleka tłustego: to mit, że jest ono zdrowsze. Przede wszystkim ma gorszy smak, ale zawiera tyle samo wapnia, co zwykłe mleko, jednak jest uboższe o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli o witaminę D. Brakuje też skoniugowanego kwasu linolowego CLA. Ten kwas jest dosyć istotny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Mianowicie zapobiega powstawaniu nowotworów. Dlatego jeśli ktoś decyduje się na dietę odchudzającą, powinien prędzej zrezygnować ze spożywania większych ilości mięsa oraz przede wszystkim słodyczy, zamiast porzucać mleko i produkty mleczne o normalnej zawartości tłuszczu.
Jak widać wiele obiegowych opinii na temat spożywania mleka jest nieprawdziwych. Dlatego nie należy polegać wyłącznie na radach obejrzanych w telewizji. Jeśli ktoś pragnie rzetelnych informacji, powinien przede wszystkim zapytać lekarza.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus