BMI
Wskaźnik Masy Ciała

Twój Wzrost
w centymetrach
Twoja Waga
w kilogramach


Twoje BMI TO:

Komentarz:Moja Dieta
Kategorie

Jak rzucić palenie? Efekty kampanii społecznych w Polsce

Rzucanie palenia nie  jest kwestią tylko i wyłącznie silnej motywacji. Do niedawna wszelkie kampanie społeczne były oparte na strachu jaki miał być wywołany w nas przez konsekwencje zdrowotne nałogu tytoniowego. Wszystkie paczki papierosów w sklepie, jak również reklamy wyrobów tytoniowych straszą nas „ostrzeżeniami ministra zdrowia”. Czy naprawdę jest to skuteczne podejście?

jak-rzucic-palenie

Wydaje się, że nie. Ogromne pieniądze z Unii Europejskiej wspierają nasze narodowe kampanie przeciw paleniu papierosów. Nasz rząd, wpisując się tym samym w konserwatywną politykę antynikotynową, uchwalił ustawę zakazującą palenia w miejscach publicznych. Ustawa oczywiście posiada wiele „dziur”, dzięki którym tak naprawdę nie wiele się zmieniło. Właściciele klubów czynią ze swoich dobytków miejsca prywatne – wyłączone tym samym z działania ustawy. Z kolei organy egzekwujące ustawę, jak policja i straż miejska, nie posiada dokładnych  definicji czym jest miejsce publiczne. Skutkuje to tym, iż de facto mandat za palenie w miejscach publicznych egzekwowane jest wedle uznania funkcjonariuszy powodując dalszą falę strachu wśród palaczy. Czy są to dobrze wydane pieniądze? Czy możemy skutecznie rzucić palenie opierając się tylko i wyłącznie na strachu lub ewentualnie na silnej wewnętrznej motywacji? Badania pokazują, że nie.  Rzucanie palenia jest procesem długotrwałym i kilkuetapowym. Nie wystarczy jednorazowy impuls, abyśmy trwale poradzili sobie z nałogiem. Rzucający potrzebuje oprócz motywacji (niekoniecznie opartej na strachu) wsparcia znajomych, przyjaciół, ale przede wszystkim fachowej pomocy osób kompetentnych, takich jak ośrodki wsparcia czy lekarze pomagający zerwać z nałogiem. Niestety brakuje właśnie tego wsparcia. Przez to wiele osób szybko wraca do nałogu. Co więcej kampanie społeczne generują w konsekwencji spore zyski dla koncernów farmaceutycznych oferujących wszelkiego rodzaju substytuty papierosów, jak papierosy elektroniczne, tabletki i plastry nikotynowe itd. Pacjent przestaje być uzależniony od papierosów, ale w dalszym ciągu jest uzależniony od nikotyny, która zostaje podawana w nieco mniej destruktywny dla organizmu sposób.

Gdyby kampanie wspierały przede wszystkim informacje, nawoływały do skorzystania z fachowej pomocy, a nie tylko budowały strach – być może wyglądałoby to wszystko inaczej.  Rzucający powinien otrzymać fachową pomoc, w jaki sposób nie poddać się po tygodniu, miesiącu, roku niepalenia. W taki sposób, efekt byłby na pewno bardziej długotrwały, a być może i ostateczny.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Protected with SiteGuarding.com Antivirus